Ako vybrať najlepšiu turistickú obuv pre každé dobrodružstvo

Výber turistických topánok môže byť náročná úloha, najmä ak sa nevyznáte v rôznych typoch. Aby sme vám to uľahčili, poskytujeme vám niekoľko tipov, ako si vybrať turistickú obuv.

Čo je to dobrá turistická obuv?

Najlepšia turistická obuv bude mať dobrú priľnavosť, poskytne stabilitu a pohodlie. Mali by byť nepremokavé a priedušné, mať dobrú oporu členku a poskytovať dobrú trakciu a stabilitu, ako aj podporu členku pri prenášaní ťažkých nákladov.

Dobrá turistická obuv ochráni vaše nohy pred poveternostnými vplyvmi, keď ste na ceste. Tie najlepšie ponúknu aj maximálny komfort, aby ste si mohli užiť túru bez toho, aby ste sa museli obávať akejkoľvek bolesti alebo nepohodlia v nohách.

3 kľúčové faktory, ktoré je potrebné zvážiť pred kúpou turistickej obuvi

Pred nákupom turistických topánok je potrebné zvážiť tri kľúčové faktory:

  1. Strih: Strih je najdôležitejším faktorom pri turistickej obuvi. Chcete, aby boli priliehavé, ale nie príliš tesné a nemali by mať žiadne ďalšie miesto v oblasti špičky alebo päty.
  2. Pohodlie: Turistické topánky by mali byť dostatočne pohodlné, aby ste ich mohli nosiť celý deň bez toho, aby ste sa cítili boľaví alebo unavení. Mali by tiež poskytnúť dobrú podporu klenby a odpruženie pre vaše nohy.
  3. Odolnosť: Turistické topánky musia byť dostatočne odolné, aby vydržali dlhé túry, blato, vodu a iné, častokrát nepriaznivé podmienky.

Dámske, pánske a detské turistické topánky

Turistické topánky sú základom outdoorových nadšencov už po celé generácie. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu a podporu pre všetky druhy terénu. Turistické topánky sú zvyčajne vyrobené z kože alebo syntetických materiálov a sú k dispozícii v rôznych farbách a štýloch.

Turistická obuv pre mužov, ženy a deti má svoje špecifické vlastnosti. 

Dámska turistická obuv je zvyčajne vyrobená z mäkšieho materiálu ako pánska. Dámske turistické topánky majú tendenciu byť kratšie ako pánske turistické topánky, s nižším podpätkom a širšou špičkou. Majú tiež užší driek pre užšie chodidlá.

Pánske turistické topánky môžu byť drahšie, pretože poskytujú lepšiu oporu a odolnosť ako dámske alebo detské turistické topánky. Majú tiež tendenciu byť vyššie ako dámske turistické topánky, s vyšším podpätkom a úzkou špičkou.

Detské turistické topánky sú navrhnuté tak, aby boli ľahké a pohodlné na nosenie pre deti. To znamená, že majú zvyčajne tenšiu podrážku a menšiu podporu členku ako modely pre dospelých. Majú tiež menšiu podporu klenby, aby sa prispôsobili prirodzenej klenbe ich chodidiel, keď ešte rastú.

Ako si vybrať ten správny typ turistickej obuvi pre vás

Výber správneho typu turistickej obuvi pre vašu túru je kľúčový. Bude to závisieť od dĺžky vašej túry, terénu, v ktorom budete turistiku navštevovať, a vašich osobných preferencií.

Existujú tri hlavné typy turistickej obuvi: ľahká, stredná a ťažká. Ľahká obuv je ideálna na dennú túru alebo krátky chodník s malou zmenou nadmorskej výšky. Stredne ťažké topánky sú lepšie na mierne túry s väčším prevýšením alebo nerovným terénom. Ťažké topánky sú najlepšie na dlhé túry alebo na tie s množstvom zmien nadmorskej výšky a/alebo nerovným terénom.

Turistické topánky sú kľúčovou súčasťou každého outdoorového dobrodružstva. Sú najdôležitejšou výbavou, ktorú budete musieť mať na nohách, preto jej výberu určite venujte dostatočnú pozornosť.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December