Najčastejšie chyby začínajúcich lyžiarov

Zjazdové lyžovanie je stále populárnejší šport a s pribúdajúcim počtom nadšencov na svahu sa tiež zvyšuje počet ľudí, ktorí svojím správaním ohrozujú seba aj ostatných. Väčšina z týchto chýb pritom vzniká kvôli obyčajnej nevedomosti.

Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa im vyhnúť?

Zjazdové lyžovanie je stále populárnejší šport a s pribúdajúcim počtom nadšencov na svahu sa tiež zvyšuje počet ľudí, ktorí svojím správaním ohrozujú seba aj ostatných. Väčšina z týchto chýb pritom vzniká kvôli obyčajnej nevedomosti.

Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa im vyhnúť?

1.     Posedávanie či státie na svahu

Problém rozšírený najmä medzi začiatočníkmi, ktorí potrebujú častejší oddych. Dopriať si pauzu je úplne v poriadku, no je bezpečnejšie zastaviť niekde na kraji, kde nehrozí riziko zrážky.

2.     Mávanie palicami

Mnoho začínajúcich lyžiarov palice používa iba na udržanie rovnováhy a rozbeh, za čo môže nesprávna technika. Ešte nebezpečnejšie sú palice zastrčené pod pazuchami a namierené dohora, pripravené zraniť kohokoľvek za vami.

3.     Lyžovanie bez prilby

Áno, je to obohratá platňa, no aj tak je potrebné to neustále pripomínať. Nosiť prilbu nie je hanba a nezáleží na tom, či máte špičkovú techniku.

Zlomenina je jedna vec ale úrazy hlavy často končia katastrofálne. Dobrou prilbou môžete predísť tomu, že to nebude vaša posledná lyžovačka.

4.     Alkohol na svahu

Varené víno alebo punč spoľahlivo zahrejú, no aj tu platí pravidlo „všetko s mierou“. Niekedy to ani nemusíte cítiť, no aj pohárik stačí na to, aby sa zhoršil váš reakčný čas, pričom na lyžiach často rozhodujú zlomky sekúnd.

5.     Preceňovanie vlastných schopností

Lyžovanie je sezónny šport a to, že ste vlani zvládli čiernu zjazdovku ešte neznamená, že ju zvládnete aj po ročnej pauze. Dajte si radšej zopár ľahších jázd na zahriatie a až keď získate istotu, presuňte sa na náročnejšie zjazdovky.

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December